Start Archiwum 2008/2009

PostHeaderIcon Archiwum 2008/2009

PostHeaderIcon Konferencja naukowa "Różne oblicza Afryki"

Kolejnym projektem przeprowadzonym w ramach działalności naszego koła była konferencja naukowa pt. „Różne oblicza Afryki", która odbyła się 25 lutego 2009r. w Centrum Konferencyjnym Uroczyste otwarcie nastąpiło o godz.9:00 przez Dziekan naszego wydziału prof. dr hab. Halinę Rusek. Naszym pierwszym gościem był dr Lucjan Buchalik, który jest podróżnikiem i badaczem, kilkakrotnie odwiedził Afrykę, jest również wykładowcą na naszej uczelni. Opowiedział nam o wierzeniach tradycjach rolników z Burkina Faso. Pokazał fascynujący filmik z ceremonii pochówku oraz pokazał życie codzienne Kurumbów. Jako druga wystąpiła Anna Pająk, która w zeszłym roku odwiedziła Zambię gdzie pracowała z chorymi dziećmi. Opowiedziała nam o trudnej sytuacji tamtejszej ludności oraz o innych problemach społecznych Afryki. Następnym prelegentem był Zbigniew Ostrowski, przedstawiciel stowarzyszenia Maitri z Gliwic, który przedstawił nam działalność swojej organizacji, pokazał jak wielu dzieciom i dorosłym już pomogła. Obejrzeliśmy prezentację zdjęć z miejsc, które odwiedził nasz gość oraz krótki filmik.

Po krótkiej przerwie na kawę wystąpił dr Maciej Kurcz, który przedstawił sytuację kobiet Z Dżuby w południowo- sudańskim mieście. Opowiedziało tym jak radzą sobie z procesami urbanizacyjnymi oraz jak wygląda ich codzienne życie, obowiązki i tradycje. Naszą kolejną prelegentką była studentka Uniwersytetu Warszawskiego, która omówiła zagadnienie odpowiedzialności międzynarodowej osób fizycznych na przykładzie Międzynarodowego Trybunału Karnego dla Rwandy, przedstawiła Milenijne Cele Rozwoju ich sens i formy realizacji. Następnie wystąpiła studentka naszego uniwersytetu i członkini naszego koła Irena Foks, która mówiła o kanonie piękna czyli ideale kobiety afrykańskiej. Dowiodła, że ile łudzi tyle ideałów piękna. Na wybranych przykładach omówiła specyfikę urody niektórych kobiet afrykańskich, ich sposób uczesania, ozdabiania i kaleczenia ciała. Ostatnim prelegentem naszej konferencji był Papa Samba Ndiaye, który jako artysta i twórca rękodzieła afrykańskiego opowiedział nam o sztuce afrykańskiej, jej historii, cechach charakterystycznych oraz o niektórych zwyczajach panujących w Senegalu, kraju z którego pochodzi.

W ramach konferencji w holu głównym naszej uczelni można było podziwiać wystawę rękodzieła afrykańskiego, zakupić afrykańską biżuterię, skosztować nasion baobabu i napić się prawdziwej afrykańskiej herbaty. Chętni mogli również pograć na pięknie brzmiących, ręcznie robionych instrumentach lub zrelaksować się w hebanowym „fotelu". Jako impreza towarzysząca konferencji w godzinach popołudniowych miała miejsce projekcja filmu „Koszmar Darwina" reż. Hubert Sauper ( film dokumentalny z 2004r.) oraz zbiórka pieniędzy n cele stowarzyszenia Maitri, gdzie udało nam się zebrać 104 zł.

Konferencja była bardzo udana i cieszyła się dużym zainteresowaniem ze strony studentów oraz pracowników naszego wydziału.

 

PostHeaderIcon Spotkanie z Brazylijczykiem

23 lutego 2009 roku członkowie Kola Naukowego Edukacji Międzykulturowej i studenci naszego wydziału spotkali się w Centrum Konferencyjnym Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie aby wysłuchać naszego gościa z Brazylii mgr Alessandro Fanage Figueiredo. Gość opowiedział nam o edukacji w Brazylii, o podobieństwach i różnicach pomiędzy Brazylijczykami i Polakami. Zobaczyliśmy również film „174”- przedstawiający realia życia w Brazylii, szerzące się tam ubóstwo, walkę klas i przestępczość.

Wielu z nas po raz pierwszy miało kontakt z kulturą Brazylii, Mogliśmy zobaczyć zdjęcia z miejsc zarówno z tych z których Brazylijczycy są dumni jak i z tych o których woleliby nie mówić. Na spotkanie przyszło wiele zainteresowanych studentów, którzy zadawali liczne pytania i uczestniczyli w dyskusji. Zastanawialiśmy się wspólnie co pomogłoby wpłynąć na poprawę sytuacji najuboższych mieszkańców Brazylii.

Spotkanie było tak ciekawe, że znacznie się przedłużyło, nasz gość zdarzył również wspomnieć o tym, że nie lubi bigosu, a najbardziej podoba mu się uroda Polek.

 

PostHeaderIcon Warsztaty: „Poznajmy Prawa Człowieka” w Cieszynie

16 grudnia 2008 roku na prośbę dyrektora Liceum Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie członkowie naszego koła przeprowadzili warsztaty dla licealistów. Uczestnikami warsztatów byli uczniowie, którzy brali udział w konkursie wiedzy o prawach człowieka zorganizowanym wcześniej na terenie szkoły. Licealiści oglądali film, wcielali się w ludzi z różnych krajów np. Tybetu, Sudanu, Hiszpanii, Białorusi, Słowacji. W ten sposób poznawali w jakich warunkach żyją tam ludzie i jak przestrzegane są ich prawa. Uczestnicy grali również w bingo, „TAK/ NIE”, brali żywo udział w dyskusjach, tworzyli piramidę praw, rozpoznawali różne prawa człowieka na ilustracjach i plakatach.

Zainteresowanie zajęciami jest tak duże, że zaproszona nas ponownie aby przeprowadzić jeszcze raz takie warsztaty w styczniu.

 

PostHeaderIcon Stypendystka Ministra

12 grudnia 2008 roku ogłoszona została informacja w sprawie stypendiów Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za osiągnięcia w nauce oraz za wybitne osiągnięcia sportowe na rok akademicki 2008/2009.

Jedna z członkiń naszego koła Anna Bachniak otrzymała to wyróżnienie.

 

PostHeaderIcon „Narysuj mi i wyrzeźb Prawa Człowieka”- warsztaty w gimnazjum

10 grudnia 2008 roku w gimnazjum w Lublińcu odbyła się impreza pt. „Narysuj mi i wyrzeźb Prawa Człowieka”. Dwie członkinie naszego koła zostały poproszone o przeprowadzenie części warsztatowej tego spotkania z gimnazjalistami z klas pierwszych. Ich zadaniem było zainspirować gimnazjalistów i wspierać ich gdy będą tworzyli swoje prace plastyczne związane z tematyka praw człowieka. Na początku w mniejszych grupach i w osobnych klasach przeprowadziły krótkie warsztaty. Gimnazjaliści grając w Bingo, tworząc „Ogród Praw Człowieka” i piramidę mieli okazję zapoznać się z najważniejszymi, niezbywalnymi prawami przysługującymi wszystkim ludziom. Prace, które powstały podczas tych zajęć zaskoczyły nawet organizatorów. Kolorowe, czytelne, pomysłowe i staranne zajęły swe miejsce na wystawie szkolnej zorganizowanej w holu. Na koniec każdy uczeń na znak, że Prawa Człowieka są ważne i że każdy powinien ich przestrzegać mógł odbić swoją dłoń pod symboliczna deklaracją.

 
Więcej artykułów…