Start Archiwum 2008/2009

PostHeaderIcon Archiwum 2008/2009

PostHeaderIcon Mikołajki w przedszkolu

5 grudnia 2008 roku członkowie naszego koła wybrali się w odwiedziny do cieszyńskich przedszkoli. Nie było to jednak takie zwykłe spotkanie. Studenci przebrani za Aniołów, Diabełki, Renifera i Mikołaja bawili się z małymi milusińskimi. Dzieci reagowały różnie, śmiały się i płakały, były nieśmiałe i odważne, ale wszystkie w gruncie rzeczy były zadowolone z tego niecodziennego spotkania z przemiłym staruszkiem i jego uśmiechniętymi pomocnikami. Było bardzo miło, wesoło i przyjemnie.

Odwiedzanie dzieci z przedszkoli z mikołajową grupa stało się tradycja naszego koła.

 

PostHeaderIcon Warsztaty: „Prawa człowieka” na Uniwersytecie Śląskim

Z okazji przypadającej sześćdziesiątej rocznicy uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka przez ONZ 25 listopada 2008 roku na Sali Konferencyjnej naszego uniwersytetu zorganizowaliśmy warsztaty dla studentów, których tematem były prawa człowieka. W warsztatach uczestniczyło 19 studentów z naszego wydziału.

Na początku krótki wstęp teoretyczny wygłosiła Aleksandra Gancarz, część warsztatową przeprowadziły Irena Foks i Justyna Jabłeka. Studenci mieli okazję poznać wachlarz praw przysługujący każdemu człowiekowi na Ziemi, dowiedzieli się jakie kraje i w jakim stopniu ich nie przestrzegają. Uczestnicy brali udział w dyskusjach, wcielali się w różne osoby, których prawa są łamane i starali się wymyślić antidotum na łamanie praw. Atmosfera była bardzo przyjemna, a wyniki ankiety ewaluacyjnej pokazały, że warsztaty były udane. Mamy już pomysły na nowe zajęcia.

 

PostHeaderIcon Międzynarodowy Dzień Tolerancji

19 listopada 2008 roku członkowie Koła Naukowego Edukacji Międzykulturowej z okazji Międzynarodowego Dnia Tolerancji, który przypada 16 listopada, zorganizowali happening promujący ten dzień.

Na głównym holu i na półpiętrze Uniwersytetu Śląskiego podawali herbatkę ze „szczyptą” tolerancji oraz przeprowadzali ankiety. Studenci mogli wpisać się do kroniki gdzie deklarowali, że są tolerancyjni, a na dużej kartce każdy mógł namalować coś co kojarzy mu się z tolerancją, dzięki czemu powstał wspólny obraz. Wszyscy chętni uczestniczyli w budowaniu mostu tolerancji z ludzików, który połączył dziekanat z salą wykładową. Każdy mógł także oddać swój głos na prace plastyczne cieszyńskich gimnazjalistów, którzy wzięli udział w konkursie „Cieszyn i Tolerancja”. Chętni mogli oglądać krótkie filmy na temat tolerancji, wysłuchać badań przeprowadzonych wśród studentów, posłuchać muzyki i miło spędzić czas na terenie uczelni z kubkiem herbaty w ręku. Były konkursy, loteria i nagrody. Mimo początkowego kilkugodzinnego braku prądu członkowie KNEM nie poddawali się.

 

PostHeaderIcon Szkolenie w Konstancinie - Jeziornej

W dniach 7 do 13 lipca 2008 oraz 7 do 10 października 2008 roku jedna z członkiń naszego Koła Naukowego Edukacji Międzykulturowej - Justyna Jabłeka, uczestniczyła w kolejnych etapach szkolenia z programu „Młodzież w Działaniu”, które odbyły się w Konstancinie-Jeziornej koło Warszawy. Szkolenia te zostały zorganizowane przez Narodową Fundację Rozwoju Systemu Edukacji i obejmowały trzy etapy pierwsze w kwietniu, drugie w lipcu i trzecie, ostatnie w październiku.

Temat lipcowego szkolenia to: „Ja w środowisku”. Na tym szkoleniu zostały także przedstawione pomysły wykonania pierwszego zadania tj. organizacji Dnia Sąsiada (w czasie pomiędzy kolejnymi szkoleniami uczestnicy mają do wykonania konkretne zadania w społeczności, organizacjach w których działają, angażując w nie jednocześnie innych ludzi). Na drugim etapie szkolenia uczestnicy dowiedzieli się co to jest Informacja Publiczna i kto ma do niej dostęp, z kim można podjąć współpracę, u kogo szukać pomocy, jak mobilizować do działania i czym jest Mapa Zasobów i Potrzeb.

Ostatni, trzeci etap szkolenia, nosił tytuł „Ja w działaniu” i był poświęcony głównie ćwiczeniom w pisaniu projektów. Uczestnicy dowiedzieli się także w jaki sposób mogą starać się o dofinansowanie swoich projektów. Ostatnim zadaniem, które uczestnicy otrzymali w lipcu było stworzenie „Mapy zasobów i potrzeb” wybranego przez każdego uczestnika miejsca w którym działa. Mapy te zostały przedstawione na ostatnim szkoleniu w październiku.

Szkolenia obejmowało także ewaluację , która polegała na krótkich spotkaniach z ewaluatorami i stworzeniu trzech krótkich fotoesejów, na których miały zostać przedstawione nasze działania, które chcemy rozpocząć, następnie ich realizacja i w końcu efekty.

W czasie szkolenia uczestnicy mieli także jedno wolne popołudnie. Wtedy można było się wybrać na zwiedzanie np. Warszawy i Starego Miasta.

 

PostHeaderIcon Wakacje z Karierą - szkolenia Uniwersytetu Śląskiego

20 sierpnia 2008 roku dwie członkinie naszego koła uczestniczyły w szkoleniu organizowanym przez Uniwersytet Śląski w Katowicach. Uniwersytet Śląski już po raz piąty zaprosił wszystkich swoich studentów i absolwentów do udziału w cyklu szkoleń „Wakacje z karierą”. Szkolenia są prowadzone przez pracowników Biura Karier.

Tematem szkolenia w którym uczestniczyły było „Jak zaprezentować się na rozmowie kwalifikacyjnej” a prowadziła go mgr Magdalena Chowaniec. Wszyscy uczestnicy dowiedzieli się jakie pytania na rozmowie kwalifikacyjnej najczęściej są zadawane przez pracodawców, czego można się spodziewać i jak do takiej rozmowy się przygotować. Ze szkolenia wszyscy wyszli z nową wiedzą, że pracodawca to też człowiek i że on nas tak samo potrzebuje jak my jego.

27 sierpnia członkinie naszego koła uczestniczyły w kolejnym szkoleniu. Temat tego spotkania brzmiał: „Twórcze rozwiązywanie problemów”. Poprowadził je dr Łukasz Adamczyk . Na szkoleniu aż wrzało od twórczego myślenia. Sposób prowadzenia warsztatów i podejście do niektórych spraw uczyło spojrzenia na problem z innej niż dotychczas strony i kreatywności. Bardzo pozytywna atmosfera, otwarta grupa i twórcze pomysły pomogły nam wspólnie rozwikłać nawet najtrudniejsze zagadki.

 
Więcej artykułów…